Tribologia

Działalność Zakładu Tribologii obejmuje problematykę tarcia, zużycia i smarowania elementów maszyn i narzędzi ze szczególnym uwzględnieniem metod i urządzeń badawczych. Podstawowymi kierunkami prac naukowych są:

  • badania zjawisk tarcia i procesów zużywania w skali makro-, mikro- i nanowymiarowej,
  • rozwój metod poprawy charakterystyk tribologicznych elementów maszyn i urzadzeń,
  • rozwój systemów oceny właściwości tribologicznych materiałów konstrukcyjnych i środków smarowych,
  • opracowywanie aparatury badawczej i testowej do badań tribologicznych.

W strukturze Zakładu znajdują się wyposażone na światowym poziomie Laboratorium Badań Tribologicznych oraz Pracownie Mikroskopii Skaningowej i Metrologii, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Zakład współpracuje z wieloma uczelniami i instytutami naukowo-badawczymi w kraju i za granicą, m.in. z Politechnikami: Krakowską, Łódzką, Rzeszowską, Radomską, Wrocławską, Poznańską, Uniwersytetem Łódzkim, Warmińsko-Mazurskim, Uniwersytetem w Monterrey w Meksyku, Instytutem Supertwardych Materiałów w Kijowie, Berlińskim Instytutem Badań Materiałowych BAM, Centrum Tribologicznym w Neustadt w Austrii. Aparatura naukowo-badawcza opracowana w Zakładzie i produkowana w Instytucie stanowi wyposażenie wielu krajowych uczelni technicznych, licznych Instytutów badawczych oraz placówek PAN, a także laboratoriów przemysłowych. Stanowi również przedmiot eksportu (Chiny, Izrael, Meksyk, Niemcy, USA, Węgry, Wietnam, Rosja, Korea Południowa, Chorwacja, Czechy).

Certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji dla Laboratorium Badań Tribologicznych

Zakres akredytacji nr AB 891Ta strona używa cookie. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używane cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zrozumiałem

Obszary działalności

tekst alternatywny dla flash