pikselW dn. 28 lutego, dzięki  uprzejmości Wydziału Obsługi Strefy Gospodarczej Urzędu Miasta Radomia, partnerzy projektu pt. „Becoming Future-ORiented Entrepreneurs in universities and companies – beFORE reprezentujący instytucje naukowe i prywatne firmy spotkali się z beneficjentami planowanych rezultatów przedsięwzięcia, które jako jedyne z Polski znalazło się wśród 20 projektów objętych wsparciem w Programie Erasmus+ Knowledge Alliance.

Spotkanie z beneficjentami było jednocześnie uwieńczeniem dwudniowych warsztatów rozpoczynających realizację tego trzyletniego projektu, które odbyły się w siedzibie koordynatora: ITeE-PIB w Radomiu.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą relacją prezentującą tematykę projektu.

logo before 02

 
Przedsiębiorcy przyszłości– oferta edukacyjna dla uczelni i firm

Tekst: Anna Sacio-Szymańska

Szwedzki neurobiolog, David Ingvar, prowadził badania, w których udowodnił, że ludzki mózg nieustannie analizuje przyszłość. Plany działania są najczęściej konstruowane według modelu: „jeśli wydarzy się A, to zrobię B; jeśli A się nie wydarzy, wówczas zrobię C itd.” W zależności od tematu analiz zmienia się horyzont tych „ekspedycji” w przyszłość: od kilku godzin, dni, tygodni po miesiące i lata. Ingvar twierdził, że nasz mózg nie tylko tworzy takie ścieżki czasu (ang. „time paths”), ale również je przechowuje. Nazwał to określeniem: wspomnienia na temat przyszłości (ang. „memories of the future”).

Można zadać pytanie: po co nam wspomnienia na temat przyszłości?

Według Ingvara pozwala to naszemu ośrodkowi inteligencji zarządzać nadmiarem bodźców, które stale otrzymujemy z otoczenia. W ten sposób możliwe jest zakwalifikowanie sygnałów zmian jako istotnych, jeśli odpowiadają konkretnemu „wspomnieniu nt. przyszłości” lub nieistotnych i skupieniu się tylko na tych pierwszych. [1]

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przedsiębiorstw, które codziennie mierzą się z nadmiarem informacji płynących z otoczenia. Z tym, że zamiast konstruować wiele możliwych scenariuszy przyszłości (tak, jak robimy to my sami); organizacje najczęściej przyjmują jednokierunkową i krótkookresową perspektywę, będącą prostą ekstrapolacją aktualnych trendów.

Wyzwaniu zademonstrowania - studentom, kadrze akademickiej oraz przedsiębiorcom - możliwości i korzyści z wielokierunkowego i zorientowanego na dłuższą perspektywę czasową sposobu myślenia o przyszłości (ang. foresight) podjęli się realizatorzy projektu pt. „Becoming Future-ORiented Entrepreneurs in universities and companies – beFORE.

Międzynarodowe konsorcjum projektu pod kierunkiem Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB w Radomiu opracuje i wdroży pilotażowo program e-szkolenia foresightowego w Polsce, we Włoszech w Hiszpanii oraz w Niemczech.

Poza ITeE-PIB, partnerami projektu są: Politechnika Białostocka (Polska), 4CF (Polska), University of Pisa (Włochy), Mondragon University – Faculty of Business Studies (Hiszpania), Free University Berlin – Futur Institut (Niemcy), ValueDo (Włochy), ERREQUADRO (Włochy), PROSPEKTIKER (Hiszpania), AVENITURE (Niemcy).

Zachęcamy do zapoznania się z opisem projektu na oficjalnej stronie Programu ERASMUS + oraz 
z informacjami przygotowanymi przez realizatorów.

 

[1] Na podstawie de Geus, The Living Company – Long Term Thinking in a Changing Society (2005).

 

dsc02235 radom municipality 1 1
 Fot. 1: Uczestnicy spotkania inaugurującego projekt beFORE 
(ITeE-PIB, Radom 27/02/2017)
 Fot. 2: Zespół projektu na spotkaniu z beneficjentami
(UM Radom 28/02/2017)

 

Ta strona używa cookie. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używane cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zrozumiałem

Obszary działalności

tekst alternatywny dla flash

Czasopismo ITeE - PIB

 


pinf logo mini


 

 


biuletyn 2015 01

312 nowe

  

akredytowana iob logo

 

  

sci2biz